Kes on sünnitoetaja?


Kes on sünnitoetaja, millist tuge ta pakub naisele, kuidas saab ta olla toeks mehele, ning mida näitavad teadusuuringud selliste sünnituste kohta, millel on viibinud sünnitoetaja?

Portaalis Teadlik Vanem jagasid Inge Bachaus ja Lembe Allik oma kogemusi ja mõtteid sellise vajaliku ja toreda nähtuse kohta nagu seda on sünnitoetaja.

Inge Bachaus

Sünnitoetaja on enamasti naise usaldusisik, kes on sünnituse ajal pidevalt kohal abistamas, toetamas ja julgustamas. Ta aitab leevendada pinget füüsiliselt ja emotsionaalselt, hoolitseb selle eest, et tulevased lapsevanemad tunnevad ennast sellel olulisel sündmusel toetatuna ja informeerituna. Sünnitoetaja aitab vähendada stressi ja pinget, lõdvestuda ja rõõmu tunda, sest sünnitus saab toimuda ainult turvalises keskkonnas.

Sünnitoetaja roll algab vahel juba lapsesaamise planeerimisel, kuid sageli raseduse ajal. See võib saada alguse siis, kui lapseootel naine tuleb rasedate toetusringi, otsib leevendust emotsionaalsele või füüsilisele vaevusele või soovib terviklikku ettevalmistust sünniks. Olulisim põhjus, miks naised valivad lisaks ämmaemandale sünnitoetaja toetuse, ongi ühelt poolt pikaajalise koostöö käigus tekkinud vastastikune usaldus, mõistmine ja lähedus ning teisalt sünnitoetaja järjepidev katkematu kohalolek nii sünnitusprotsessi kestel kui pärast. Sünnitoetaja on valdavalt naise kõrval algusest lõpuni – see annab naisele suurema turvatunde, mis on sünnituse sujuvaks kulgemiseks hädavajalik. Põhjus, miks naistele meeldib, et neil oleks lisaks mehele tugiisikuna ka sünnitoetaja, on tavaliselt teistmoodi mõistmine ja usaldus, mis tekib kahe naise vahel.

Sünnitoetajad ei lähene sünnitusele meditsiinilistest tõekspidamistest. Samas on sünnitoetajaid, kellel on ka meditsiiniline haridus.

Lembe Allik:

Algallika sünnitoetaja on inimene, kes on pühendunud pere (naine, mees ja laps) toetamisele raseduse ajal, sünnituse ajal ja pärast sünnitust. Sünnitoetaja kuulab kõike, mida rase soovib jagada, koos leitakse üles alateadvusesse kinnistunud negatiivsed mõttemustrid ning erinevate spetsiaalselt selleks välja töötatud dialoogide, meditatsioonide, lõdvestumis- ja hingamistehnikate abil tehakse järk-järgult tööd mustrite muutmiseks. Kõik selle nimel, et eelolev sünd saaks toimuda võimalikult rahuldustpakkuvalt, et ema sünnitaks ilma hirmuta, lõdvestunult ja teadlikult, kogedes oma keha jõudu ja toetudes oma intuitsioonile, et laps kogeks sündides armastuse kohalolu. Algallika sünnitoetaja muutub korduvate kohtumiste käigus (tavaliselt iga 1-2 nädala järel) pere usaldusisikuks, kelle pakutud toetust on rasedal/sünnitajal lihtne vastu võtta.

“Teadliku Vanema” küsimusele vastasid:
Inge Bachaus, sünnitoetaja ja hingamisterapeut
Lembe Allik, sünnitoetaja, hingamisterapeut ja lastearst

Loe tervet lugu Teadlikust Vanemast:

“Sünnitoetaja: Põhjus, miks naistele meeldib, et neil oleks lisaks mehele tugiisikuna ka sünnitoetaja, on tavaliselt teistmoodi mõistmine ja usaldus, mis tekib kahe naise vahel.”