FILMI „MIKROSÜND“ MAAILMA ESILINASTUS TARTUS


MikroSünd- inimese sünd läbi mikroskoobisilma20. septembril kell 12 toimub Tartus uue dokumentaalfilmi “MikroSünd” maailma esilinastus. Filmis lähenetakse sünnile uudsel viisil – läbi mikroskoobisilma, ning selle põhifookuseks on, kuidas kaasaegsed sünnitustavad võivad muuta meie lapsed haigustele oluliselt vastuvõtlikumaks. 

Film põhineb värsketel teadustöödel ning selles uuritakse koos tuntud Põhja-Ameerika ja Ühendkuningriigi teadlastega, kuidas kaasaegsete sünnitustavadega võidakse sekkuda elutähtsatesse bioloogilistesse protsessidesse, muutes meie lapsed terveks eluks haigustele potentsiaalselt vastuvõtlikumaks.

Sünnitustavad on viimase 30 aasta jooksul dramaatiliselt muutunud ning neil muutustel võivad olla tõsised tagajärjed laste tervisele. Äsjased rahvastikupõhised uurimused on näidanud, et keisrilõike abil sündinud beebidel on umbes 20% suurenenud risk astma, esimese tüübi diabeedi ja rasvumise väljakujunemiseks ning veidi väiksem risk teatud seedeelundkonna haiguste, näiteks Crohn’i tõve või tsöliaakia tekkeks. Kõik need haigused on seotud immuunsüsteemiga.

Filmis “MikroSünd” uuritakse erinevaid võimalikke seletusi. Kui laps on sündinud keisrilõike abil, siis teadlaste oletuste kohaselt võib see muuta lapse mikrobioomi „külvi“ – üliolulist heade bakterite ülekandumist sünnituse käigus emalt lapsele. Teadlased arvavad, et see võib viia lapse immuunsüsteemi ebatäieliku väljakujunemiseni. Teise hüpoteesi kohaselt võib vaginaalse sünni protsess iseenesest, seal hulgas sünnituse käigus toodetav hormoonide kokteil, põhjalikult mõjutada beebi immuunregulatsiooni ja ainevahetust.

Dr Rodney R Dietert, Cornelli Ülikooli immunotoksikoloogia professor: „Viimase 20-30 aasta jooksul oleme näinud lapseea astma, esimese tüübi diabeedi, tsöliaakia ja lapseea rasvumise olulist kasvu. Samuti on suurenenud keisrisündide arv. Kas keisrilõige põhjustab neid seisundeid? Ei. Kuid keisrilõike abil sündinud laps ei saa mikroobidega „üle külvatuks“. Immuunsüsteem ei kujune korralikult välja. Ja ainevahetus muutub. Immuunsüsteemi väärtalitlus ja muutused ainevahetuses on need tegurid, mis meile praegu teadaolevalt soodustavad lapseea astma, esimese tüübi diabeedi, tsöliaakia ning lapseea rasvumise teket.“

Dr Matthew Hyde, Londoni Imperial College’i neonataalse meditsiini teadur: „Me näeme maailma üha enam kui viitsütikuga pommi rahvatervisele, mis iga kell lõhkemas on. Ja uuringud, mida me oleme läbi viimas, viitavad sellele, et asi läheb iga põlvkonnaga ainult hullemaks. Nii et kui me midagi ette ei võta, siis seisab järgmine põlvkond tõepoolest juba kuristiku äärel.“

Filmi kaasrežissöör Alex Wakeford: „Maailma Terviseorganisatsioon on kinnitanud, et mittenakkuslikud haigused on saavutanud epideemia mõõtmed. Juhtivad majandusteadlased on ennustanud, et aastaks 2030 võivad selle epideemia ravimiseks vajalikud kulutused viia pankrotti kogu maailma tervishoiusüsteemid. Antibiootikumide resistentsusest põhjustatud tagasilöögid ning see, millist mõju võib haiguste niivõrd ulatuslik levik avaldada üleilmsele sotsiaalsele ja majanduslikule stabiilsusele, teeb valitsused äärmiselt murelikuks. Ja sellest hoolimata pole sündimise viisi võimalik mõju neil isegi mitte arutlusel.“

Filmi kaasrežissöör Toni Harman lisab: „Keisrilõiked on tihti hädavajalikud ning võivad päästa elusid. Teatud juhtivad isikud on juba mõnda aega löönud häirekella ning loonud pilti võimalikest pikaajalistest mõjudest. Viimase paari aasta jooksul on sellesse arutellu lisandunud järjest rohkem ja rohkem inimesi, ning selle järjest avaldatava teadustöö taustal joonistub välja väga muret tekitav pilt erinevate rahvastike tervisest tulevikus. Selle filmiga tõstetakse teadlikkust mikrobioomi „külvi“ võimalikust tähtsusest kõikide beebide puhul, olenemata sellest, kas nad on sündinud loomulikul teel või keisrilõike abil. See pole üksnes lapsevanemate ja tervishoiutöötajate probleem, vaid ka kõigi meie maailma juhtide probleem. Sest kas pole just praegu õige aeg selleks, et lapse sünd oleks kõrgeimal tasandil tõsise, vältimatu tähelepanu keskmes?“

MikroSünd” on sõltumatu täispikk dokumentaalfilm, mille on tootnud Alto Films Ltd. Filmi on loonud ja tootnud briti filmitegijad Toni Harman ja Alex Wakeford. “MikroSünd” on juba esitatud Life Sciences Film Festival Praha 2014 auhinna nominentide hulka. Lisainfo filmi kohta on saadaval veebilehel: http://microbirth.com. Filmiloojate eelmine film “Freedom For Birth” (“Sünd vabaks”) esilinastus rohkem kui 1100-l avalikul esitusel 50-s riigis aastal 2012.


Eestikeelsete subtiitritega
dokumentaalfilmi “MikroSünd” Eesti esilinastus toimub Tartus AHHAA keskuse Lektooriumis 20. septembril kell 12. Esilinastuse avab sotsiaalkaitse minister Helmen Kütt. Pärast filmi vaatamist on huvilistel soovi korral võimalik esitada küsimusi- kohal on kogenud ämmaemand Siiri Põllumaa (Eesti Ämmaemandate Ühing), TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudi geneetika teadur Triinu Visnapuu ning sünnitoetajad (MTÜ Sünni Vägi).


Tallinnas saab filmi vaadata 29. septembril kell 18 Kinomajas.
Filmi järel on küsimustele vastamas ämmaemand Ingrid Kaoküla ja sünni toetajad (MTÜ Sünni Vägi)


Korraldaja MTÜ Sünni Vägi

MTÜ Sünni Vägi omab selle filmi avalike esituste korraldamise litsentsi,
soovi korral pöörduda synnivagi@synnivagi.ee

Leave a Comment